Zebraliśmy tu szczegółowe informacje na temat warunków zatrudnienia na ekskluzywnych statkach oceanicznych i rzecznych. Dowiesz się tu, jakie obowiązują wymagania do pracy na statku, jak również czy możliwa jest praca na statkach bez doświadczenia na pokładzie. Nie brakuje także danych na temat niezbędnych formalności, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów takich jak paszport czy wiza. Zachęcamy do bardzo starannej lektury – zebrane tutaj wiadomości pozwolą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a dopełnienie wszystkich wymogów formalnych znacznie zwiększy Twoje szanse na uzyskanie zatrudnienia.
INFORMACJE OGÓLNE
Aby rozpocząć karierę na pokładzie statku każdy kandydat musi spełniać następujące wymagania:
- ukończone 21 lat w przypadku rejsów oceanicznych
- ukończone 18 lat w przypadku rejsów rzecznych
- ważny paszport na statki oceaniczne ( na statki rzeczne zazwyczaj wystarczy sam dowód osobisty bo są w Europie)
- przynajmniej roczne doświadczenie adekwatne do stanowiska
- wysoka kultura osobista
- znajomość języka angielskiego
Informacje dotyczące pracy na wycieczkowych statkach oceanicznych:
- długość kontraktu zmienia się w zależności od stanowiska oraz armatora statku zwykle kontrakt trwa 6 - 7 miesięcy z możliwością przedłużenia
- po zakończeniu kontraktu każdy pracownik ma prawo do trwającego 2 miesiące urlopu
- wymiar pracy do 70h tygodniowo
- pływają w następujących rejonach świata: Karaiby, Morze Śródziemne, Morze Bałtyckie, Fjordy Norwegii, Emiraty Arabskie i Dubaj, Ocean Indyjski, Daleki Wschód : (Japonia, Chiny, Wietnam, Singapur, Malezja, Indonezja, Tajlandia) , Australia & Nowa Zelandia, Hawaje, Pacyfik, Ameryka Południowa, Antarktyda, Arktyka, Meksyk, Alaska, Kanada, USA
Informacje dotyczące pracy na statkach rzecznych:
- statki rzeczne pływają od połowy marca do początku stycznia. (Niektóre statki na południu Europy zaczynają pływać już w lutym lub pływają cały rok)
- długość kontraktu zmienia się w zależności od stanowiska oraz armatora statku zwykle kontrakt trwa 6 - 9 miesięcy. Niektóre firmy podpisują umowy na czas nieokreślony. Wtedy ma się regularne płatne urlopy 2 tygodniowe.
- po każdym przepracowanych 6 tygodniach przysługują dni wolne, zazwyczaj 2 tygodnie płatnego urlopu
- wymiar godzin pracy uzależniony od ilości pasażerów i aktualnych potrzeb.
- pływają po następujących największych rzekach w Europie: Dunaj, Ren. Łaba, Pad, Gwadalkiwir, Duoro, Rodan, Garonna, Sekwana, Loara, Dniepr, Wołga.
- pływają na największych rzekach Świata poza Europą: Nil, Św.Wawrzyńca, Missisipi, Mekong, Irawadi, Amazonka, Ganges, Huang He, Yangtze
Wynagrodzenie:
- W zależności od zajmowanego stanowiska
Ubezpieczenie i opieka medyczna:
- Załoga armatora zapewnia opiekę medyczną oraz ubezpieczenie na życie podczas trwania kontraktu ( z wyjątkiem usług stomatologicznych oraz okulistycznych).
Zakwaterowanie i wyżywienie:
- Zagwarantowane przez firmę
- 2-osobowe kabiny.
PODANIE O PRACĘ
Wymagana dokumentacja:
Każdy kandydat po przekazaniu podania o pracę odbywa wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Odbywa się ona telefonicznie lub ma miejsce w siedzibie firmy Batory Recruitment. Kandydaci proszeni są o dostarczenie następujących dokumentów:
- Curriculum Vitae napisane w języku angielskim
- Oryginał zaświadczenia o niekaralności ( Nie jest wymagany przez wszystkie firmy)
- Referencje/opinie napisane w języku angielskim ( Nie są wymagane przez wszystkie firmy)
- Dyplomy, świadectwa ukończenia szkół / uczelni, certyfikaty i zaświadczenia o ukończonych kursach przetłumaczone na język angielski ( Nie są wymagane przez wszystkie firmy)
- Kopia ważnego paszportu ( statki rzeczne wystarczy kopia dowodu osobistego)
ROZMOWA REKRUTACYJNA
Jeżeli posiadasz odpowiednie kwalifikacje i spełniasz wymagania zawodowe, zapraszamy Cię do kontaktu * odnośnik do aplikuj online. Wybrani kandydaci otrzymają wszystkie niezbędne informacje dotyczące armatora, stanowiska, terminów kontraktu, wynagrodzenia oraz wydatków. Ostatecznej selekcji dokonają menadżerowie reprezentujący armatora podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Batory Recruitment pomoże kandydatom zaprezentować się w jak najlepszy sposób oraz przekaże im informacje dotyczące daty, godziny i miejsca, gdzie zostanie przeprowadzony końcowy etap rozmowy rekrutacyjnej.
- Wszystkich kandydatów uczestniczących w rozmowie rekrutacyjnej obowiązuje strój oficjalny menedżerski;
- Kobiety: powinny mieć schludnie uczesane włosy bądź związane w koński ogon, bez dużych kolczyków w uszach i nosie, dopuszcza się jeden pierścionek na rękę, a ponadto zaleca się ubrać białą koszulę oraz czarne spodnie, nie dopuszczalne są dżinsy i sportowe obuwie;
- Mężczyźni: powinni być krótko ostrzyżeni, ogoleni, bez kolczyków w uszach, widocznych tatuaży, a ponadto zaleca się ubrać garnitur i krawat, nie dopuszczalne są dżinsy i sportowe obuwie.
Lista przyjętych kandydatów wraz z przydzielonymi im stanowiskami zostaje ogłoszona w ciągu kilku dni po zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej.
UWAGA! W zależności od prowadzonej rekrutacji i jej etapu niektórzy kandydaci mogę mieć tylko rozmowy kwalifikacyjne z naszą agencją tylko telefoniczne lub przez Skype. Nie będą mieli oni interview " na żywo" i nie będą musieli przyjeżdżać do naszego biura do Poznania.
W części rekrutacji kandydaci mają kolejne interview telefoniczne lub przez Skype w języku angielskim z rekruterami za granicą z działów kadr Firm Statkowych. W części rekrutacji natomiast rozmowy kwalifikacyjne odbywają tylko z rekruterami z naszej agencji.
PRZED WYJAZDEM NA WYCIECZKOWY STATEK OCEANICZNY
Po pozytywnym wyniku rozmowy rekrutacyjnej, kandydat czeka na datę wejścia na statek. Data ta jest potwierdzona otrzymaniem oryginalnego listu zatrudniającego, który jest niezbędny także do rozpoczęcia procedur związanych z otrzymaniem wizy amerykańskiej.
Czas oczekiwania waha się od 1-6 miesięcy zależnie od bieżących potrzeb armatora na pracowników na dane stanowisko a także jego możliwości administracyjnych.
Informacje, które znajdują się na liście zatrudniającym to:
- numer załogowy kandydata
- stanowisko, na które kandydat się zakwalifikował
- data wejścia na statek i data upływu ważności listu zatrudniającego
- port wejścia na statek
W momencie otrzymania dokumentu Batory Recruitment udzieli kandydatowi szczegółowych informacji odnośnie procedur związanych z wyrobieniem wizy amerykańskiej (wiza C1/D) oraz wskazówki dotyczące dokumentów, jakie należy zabrać na statek.
Do wspomnianych dokumentów zaliczają się:
Kwestionariusz Medyczny
- Batory Recruitment udzieli dokładnych informacji na temat testów laboratoryjnych i badań, jakie należy zrobić przed wyjazdem, a także poda adres i numer telefonu do lekarza odpowiednio przeszkolonego przez armatora, który na podstawie przedłożonych wyników wypełni wymagany Kwestionariusz Medyczny. Bardzo dobry stan zdrowia jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy na statku, stąd złe wyniki testów bądź badań będą czynnikiem dyskwalifikującym kandydata niezależnie od tego jak daleko posunięty jest proces rekrutacji.
Bilet Lotniczy
- Jeśli zajdzie taka konieczność Batory Recruitment pomoże Państwu w rezerwacji a także zakupu biletu lotniczego do dowolnego portu na całym świecie. W ten sposób mają Państwo pewność, że przylatujecie we właściwe miejsce i o właściwej porze, co umożliwi spokojne dotarcie do portu i wejście na statek.
STCW 95, Kursy i szkolenia Morskie
- Batory Recruitment udzieli szczegółowych informacji na temat niezbędnych do wyjazdu szkoleń i wskaże miejsce, gdzie szkolenia te można odbyć. W zależności od wymagań armatora konieczne może być także wyrobienie książeczki żeglarskiej.
Zakwaterowanie w hotelu, Informacje o agencie
- W zależności od potrzeby Batory Recruitment dostarczy szczegółowych informacji na temat hotelu bądź agenta. Jeżeli port znajduje się w Europie agent odbiera pracownika z lotniska i zawozi bezpośrednio na statek. Jeżeli natomiast trzeba polecieć do miejsca poza Europą armator rezerwuje dla pracownika miejsce w hotelu. Następnego dnia o wyznaczonej porze agent armatora odbiera kandydata z hotelu i zawozi bezpośrednio na statek.
Wiza Amerykańska
- Batory Recruitment pomoże w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do uzyskania Wizy Amerykańskiej. W praktyce sprowadza się to do konieczności jednej wizyty w Konsulacie Amerykańskim w terminie, o którym poinformuje pracownik naszego biura. Wiza zostanie przesłana do Państwa przesyłką kurierską.
PRZED WYJAZDEM NA WYCIECZKOWY STATEK RZECZNY
Po pozytywnym wyniku rozmowy rekrutacyjnej, kandydat czeka na datę wejścia na statek. Data ta jest potwierdzona otrzymaniem kontraktu.
Czas oczekiwania waha się od 1-3 miesięcy zależnie od bieżących potrzeb armatora na pracowników na dane stanowisko a także jego możliwości administracyjnych.
Informacje, które znajdują się na kontrakcie:
- stanowisko
- wynagrodzenie
- czas trwania kontraktu
- warunki ubezpieczenia
Batory Recruitment udzieli kandydatowi szczegółowych informacji odnośnie dokumentów jakie należy zabrać na statek.
Do wspomnianych dokumentów zaliczają się:
Świadectwo zdrowia
- Batory Recruitment udzieli dokładnych informacji na temat testów laboratoryjnych i badań, jakie należy zrobić przed wyjazdem, a także poda adres i numer telefonu do lekarza odpowiednio przeszkolonego przez armatora, który na podstawie przedłożonych wyników wypełni wymagany Kwestionariusz Medyczny. Bardzo dobry stan zdrowia jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy na statku, stąd złe wyniki testów bądź badań będą czynnikiem dyskwalifikującym kandydata niezależnie od tego jak daleko posunięty jest proces rekrutacji. UWAGA ! W niektórych firmach obowiązkowe badania medyczne są przeprowadzone na miejscu na statku w pierwszych dniach pracy. W takim przypadku Świadectwo zdrowia zostaje wystawione już na statku.
Bilet Lotniczy
- Jeśli zajdzie taka konieczność Batory Recruitment pomoże Państwu w rezerwacji a także zakupu biletu lotniczego do dowolnego miasta w całej Europie. W ten sposób mają Państwo pewność, że przylatujecie we właściwe miejsce i o właściwej porze, co umożliwi spokojne dotarcie do portu i wejście na statek.
Podpisany kontrakt
- Uzupełnione dokumenty rejestracyjne uzyskane od armatora.